Dezenfektan Nedir ve Nasıl Kullanılır

El Dezenfeksiyonu

El Dezenfeksiyonunun amacı ellerdeki kontaminant bakterilerin en etkili ve hızlı bir şekilde elimine edilmesidir. Kalıcı floranın elimine edilmesi veya azaltılması amaçlanmaz. Burada antiseptik özelliklere sahip dezenfektan kullanılması gerekmektedir. Bunun için hızlı etkili bir alkol bazlı solüsyon 3-5 mL alınır, 0.5 ile 1 dakika arasında her iki el birbirine sürtülür ve ovuşturulur. Bu işlem sırasında antiseptik maddenin ellerin her tarafı ve parmak araları ile teması sağlanır.

El dezenfeksiyonu, tam olarak el yıkamanın yerini almamalıdır.Ellerde gözle görülür kirlenme olduğunda su ve sabunla yıkanmalıdır. El ve cilt dezenfektanı ürünlerimize burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dezenfektasyonun Kullanım Alanları ve Nedenleri

Hastanelerde uzman sağlık personeli, genel halk sağlığı enfeksiyonlarını önlemede el yıkamanın önemi biliniyor olmasına karşın, el yıkamada karşılaşılan direnç bir ölçüde el antiseptikleri ile giderilmiştir. Çünkü, el yıkama için gerekli olan yakında bir lavabo, sıvı sabun, temiz ve sıcak su, kağıt havlu, çöp kutusu ve yaklaşık 90 sn’ lik uzun bir süreç, yerini 20-30 sn el antiseptiği ile ovuşturmaya bırakmıştır. 

Antibakteriyel el antiseptiğinin / dezenfektanının her yerde bulunabilir olması, diğer araç gereçlere ihtiyaç duyulmaması ve sürenin kısa olması el hijyenine uyumuda artırmıştır. Bu nedenle son rehberlerde elde görünür bir kir olmadığı veya sporlu mikroorganizmalar ile kontaminasyon olmadığı durumlarda el antiseptikleri kullanımı önerilmektedir.

El dezenfektasyonu

Kredi Kartı Ödeme