Virüslere Karşı Maske Kullanımı

Medikal yüz maskesi

Maske Takmak Yararlı Mı ? Ne Tür Maske Kullanmalıyım?

Toplu alanlardaki kişilerin maske takması gereklidir. Bu şekilde öksürük vb ile parçacıkların saçılması ve virusun çevredeki bireylere bulaşması önlenmiş olur. Corona virüsünün 14 güne kadar uzayan kuluçka süresinden dolayı herkesin maske takması gerekmektedir. Kendinizi ve yakınlarınızı korumak ve korunmak için maske takmalısınız. Açık ortamlarda maske takmanın pek fazla yararı yoktur. İki insanın 2 metreden daha yaklaşılması gereken ortamlarda maske takılması gerekmektedir. Gerekli durumlarda, sıradan, basit cerrahi maskelerin takılması yeterlidir. Yalnızca çok sayıda hastayla yakın temas kurmak zorunda olan sağlık personelinin daha gelişmiş (N95 gibi) maskeler takması gereklidir. Örnek olarak 4 katlı medikal yüz maskesini görmek için burayı tıklayın. 

Maskeler genellikle kısıtlı bir süre (saatler) kullanılabilir. Sonra kirlenebilecekleri ya da virus ile enfekte olabilecekleri için takılmaya devam edilmesi, enfeksiyon gelişmesi açısından daha riskli olabilir. Cerrahi maske, eczaneden satın alınabilen ve damlacık yolu ile bulaşan enfeksiyöz ajanlara karşı koruma sağlayan tek kullanımlık bir tıbbi malzemedir. 

Bahsi geçen bu damlacıklar, kullan kişi nefes verdiğinde tükürük damlacıkları veya üst solunum yolundan gelen salgılar olabilir. Yani cerrahi maske cerrahlar için tasarlanmıştır, çünkü bu ürünler doktorun burnundan ve ağzından patojenlerin cerrahi alana girmesini önlemek için iyi bir iş çıkarırlar. Tek kullanımlık medikal maske satın almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Maske Kullanımı

Maskeyi takmadan önce, ellerinizi alkol bazlı dezenfektan ile temizleyin veya sabun ve su ile yıkayın. Ağız ve burnu maske ile örtün ve yüzünüzle maske arasında boşluk olmadığından emin olun. Maskeyi kullanırken maskeye dokunmaktan kaçının; maskenize dokunursanız, ellerinizi alkol bazlı dezenfektanla veya sabun ve su ile temizleyin. Maskeyi nemli olduğu anda yenisiyle değiştirin ve tek kullanımlık maskeleri tekrar kullanmayın. 

Maskeyi arkadan çıkarın (maskenin önüne dokunmayın); derhal kapalı bir çöp kutusuna atın; ellerinizi alkol bazlı dezenfektanla temizleyin veya sabun ve su ile yıkayın. 

Kredi Kartı Ödeme