Seramik Lavabo

Kategoriler

Banyoya Lavabo Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çünkü yataktan gözlerimizi açıp kalktığımızda ve günümüz aydın olduğunda ilk gidilmesi gereken nokta elbette ki evlerimizin banyolarından başkası değildir. Güne sağlıklı bir başlangıç yapmak için kahvaltı ne kadar elzemse şüphesiz hijyenik koşulların sağlanması da fonksiyonel bir banyo ile mümkün olur. Ama banyomuzun fonksiyonelliğinin yanında estetik beğenilerimize de hitap etmesi elbette bizler için apayrı bir hoşluktur.

Lavabo Ve Banyo Öğelerinin Uyumu Önemli

Bir banyo baştan aşağı gözden geçirildiğinde mutlaka iş sadece lavabo seçimleriyle de değerlendirilmemeli kuşkusuz seçilecek olan diğer öğelerde gözetilerek maksimum uyum sağlanmalıdır ki göze takılacak bir uyumsuzluk yaşanmasın. Bu yüzden; lavabo, duş kabini, yüzeyler, armatürler ve banyo dolabı beşlisi belirli bir harmoni içermelidir. İşe banyonuzda estireceğiniz havayı kendi tarzınız doğrultusunda belirleyerek başlayabilirsiniz. Bunun ardından banyonuza uyumlu lavabo için ölçüleri belirlemelisiniz. Örneğin banyonuz ve tezgahınız küçükse 40 cm lik bir lavabo işinizi görecek niteliklerdedir. Bunun ardından yeni trendlere göz atabilir ve tarzınıza uygun olan klasik ya da modern lavabo çeşitliliğine yönelebilirsiniz. Burada ayaklı lavabo mu yoksa tezgah üstü lavabo mu kullanacağınız banyonuzun müsaitliğiyle ilgili bir konudur.

Bir de burada unutulmaması gereken diğer konu da gömme lavaboların (lavabo altında bulunan) depolama alanlarından yer çalacağı, tezgah üstü lavaboların ise size daha çok depolama alanı bırakacağıdır. Lavabo türevleri; Çanak lavabolar, standart lavaboları, köşe lavabolar, tezgâh altı lavabo ya da tezgâh üstü lavabo modelleri, etajerli lavabo, yarım tezgâh lavabo gibi alternatiflere ayrılır. Lavabo türlerinin ebatları, dokuları, renk, derinlik, genişlik ve yükseklikleri de stile göre çeşitlilik gösterir.

Aynı zamanda çanak lavabolar geniş tezgahlara önerilirken, oval lavabolar ise küçük tezgahlar için uygundur. Ayrıca bu modeller çift renkli alternatiflerde de seçilebilir. Ferforje ayaklı lavabolarsa vintage ya da retrovari stillerdeki banyolarda nostaljik akımları sürdürmek için gayet uyumludur. Yine kare lavabo stilleri de Uzak Doğu stiline uygun modern ve minimal evler için önerilebilir.

Saydığımız tüm bu lavabo modelleri ahşap tezgahlar ile son derece uyumlu olan modellerdendir. Bu tarz fazla derinliği olmayan lavabo seçimi nde, seçtiğiniz armatürün de gerekli yükseklikte olmasına özen göstermeniz gerekir. Aksi taktirde e lavaboyu kullanırken ve kişisel hijyen işlemleriniz sırasına özgürce hareket edemeyebilirsiniz. Beyaz renkteki lavabo stillerine bronz armatür tonları önerilirken, bakır öğelerle ise krem tonlarındaki banyolar için önerilmektedir. Gümüş armatür türevleri ise siyah ve antrasit renklerindeki lavabolar için uygundur. 

Gizle

Kredi Kartı Ödeme