Su Tasarrufu

Dünya`nın %75`i okyanus ve denizlerle kaplı olmasına rağmen yalnızca %2,5`i tatlı su kaynağı olarak gündelik hayatta kullanabiliyoruz. Bu tatlı su kaynaklarımızın %70`i ise buzullarda ve büyük oranda yer altında bulunmaktadır. Dünya nüfusunun artması-sanayide kullanılan sular erişebileceğimiz su miktarıda azaltmaktadır. Bundan dolayı her geçen gün suya erişim daha da zorlaşmaktadır. Temiz suya erişebilmek dünyada yaşan her canlının hakkı olduğu için suyu israfından kaçmamız gerekiyor.

Su Araştırma Vakfı`nın (Water Research Foundation) 2016 yılında 1000 aile yapmış olduğu bir çalışmada evde en fazla suyu  tuvalette (%24) ,muslukta (%20) ve duş (%20) sırasında kullanıldığımızı tespit etmişler. Kullandığımız suyun dışında %13 oranında su sızıntısı ile suyu israf etmekteyiz. Evlerdeki veya işyerlerindeki bir musluk veya rezervuar saniyede bir damla su sızdırması ile; yılda en az 12.500 litre su israf edilmesi anlamına gelmektedir.

İsrafın önüne geçmek ve su tasarrufunu sağlamak için bazı önlemler alabiliriz;

  1. Musluklarınızı ve rezervuarlarınızı kontrol edin. Musluğunuzda, duşbaşlığınızda, bataryanızda veya rezervuarınızda su sızıntısı varsa mutlaka tamir ettirmeniz gerekmektedir.
  2. Çift sifonlu bir tuvalet alın veya kendiniz yapın. Bu sistem sayesinde küçük tuvaletinizi yaptığınızda sifondan gelen su miktarı daha az olur ve büyük tuvaletinizi yaptığınızda daha fazla su gelir. Sonuçta tasarruf etmiş olursunuz.
  3. Rezervuarınızın su kapasitesini azaltın. Tuvalet rezervuarlarının kapasitesi 16 litredir. Rezervuar kapasitesini içerisine pet şişe/ağırlık koyarak koyarak kapasitesini azaltarak su tüketimini düşürebilirsiniz.
  4. Düşük akımlı havalandırıcılı duş başlıklarını kullanın. Bu sayede su tüketiminiz 10 litre daha az olacaktır ve normal duş başlığına göre %30-%40 su tasarrufu sağlayabilirsiniz.
  5. Musluklarınıza PERLATÖR`lü ürün alın veya PERLATÖR aparatı takın. Perlatör ile %70 su tasarrufu sağlayabilirsiniz.
Kredi Kartı Ödeme